מלאו פרטים ונציגינו יחזור אליכם תוך 24 שעות!


הנך מסכים לקבלת מייל\SMS פרסומי

קורס צלילה נייטרוקס פרק 1 - ספר לחניך

מבוא לנייטרוקס - קורס צלילה נייטרוקס פרק 1

  • מה זה ואיך זה שונה מאוויר?
  • מה היתרונות שהוא מעניק?
  • האם ישנם סיכונים קשורים?
  • כמה זמן זה קיים?
  • אילו שמות אחרים יש לו?

קורס צלילה נייטרוקס פרק 1 יציג לקורא בקצרה את נושא הנייטרוקס, לרבות מספר הגדרות בסיסיות וקצת רקע. באופן טבעי, עקרונות הנייטרוקס העיקריים, המופיעים בפרק זה, יוצגו במפורט בהמשך המדריךל קורס צלילה צולל נייטרוקס.
זה נייטרוקס. . .


 לפני שניכנס לדיון לגבי נייטרוקס, יש להתייחס ראשית כל לאוויר, מאחר ואוויר ממשיך להוות את תערובת הנשימה הנפוצה ביותר בקרב צוללים, ובאופן טבעי היא הבסיס להשוואה עבור נייטרוקס.
כפי שמרבית הצוללים יודעים, אוויר מורכב מכ- 21% חמצן ו- 79% חנקן. בפועל המרכיבים המדויקים הנם 20.95% חמצן, 78.08% חנקן ו- צ0.97% גזים אחרים - יחד עם זאת, מבחינה מעשית הגזים האחרים אינם מהותיים פיזיולוגית ועל כן ניתן להתייחס עליהם באותו אופן כפי שמתייחסים לחנקן, ולשם נוחות בדרך כלל מוסיפים אותם לאחוז החנקן. לצורך פישוט נוסף, בדרך כלל נעגל את האחוזים למספרים שלמים. במסגרת מדריך זה, נשתמש בהגדרה הפשוטה, ונגדיר אוויר כ- 21% חמצן ו- 79% חנקן.


 למען הדיוק, נייטרוקס מהווה כל שילוב של חנקן וחמצן. בהיבט של המונח,  נייטרוקס מתייחס  בדרך כלל  כקיצור למען צלילה  ספורטיבית, המתייחס לאוויר מעושר נייטרוקס תערובת גז נשימה הכוללת יותר מ- 21% חמצן, ומעצם כלומר כך פחות מאשר 79% חנקן.

קורס נייטרוקס של TDI מתייחס ספציפית לשימוש בתערובות נייטרוקס בטווח שבין 22% לבין 40% חמצן. לאורך השנים, טווח זה  הוכח  כבר-שימוש  ומתאים ביותר לצורך פעילות צלילה ספורטיבית.

נחזור ונדגיש כי הרכיבים העיקריים, באוויר ובנייטרוקס, הם: חמצן וחנקן. חמצן הוא מרכיב חיוני בתהליך המטבולי של הגוף. חנקן הוא אינרטי מבחינה פיזיולוגית, מאחר והוא אינו משמש את הגוף. בכל אופן. עם זאת, מאחר והחנקן קיים באוויר הננשם, כמות מסוימת של החנקן תקלט ברקמות באופן טבעי.

מרבית הקוראים יזכרו, מהכשרות קודמות, כי חנקן נוסף נקלט בגוף באופן שוטף במהלך צלילה, חנקן עודף זה קשור באופן ישיר לסיכון של הצולל לחלות במחלת הדקומפרסיה ועל כן הוא מהווה גורם קריטי בקביעת משך הזמן הנתון בו הצולל יכול לשהות בעומק נתון, וכן למשך ההפסקה הנדרשת מהצולל בין צלילות חוזרות. נייטרוקס, הכולל אחוז חנקן נמוך יותר, מאפשר בפוטנציה מספר יתרונות בהשוואה לאוויר, כתלות באופן בו נעשה השימוש על ידי הצולל:


  • נייטרוקס יכול להוות אמצעי יעיל להארכת זמן התחתית המותר לצולל, בהשוואה לנשימת אוויר באותו העומק.
  • נייטרוקס יכול להוות אמצעי בטוח להפחתת זמן המנוחה הנדרש בין צלילות חוזרות, בהשוואה לנשימת אוויר במהלך אותה סדרת צלילות. על ידי הפחתת זמני המנוחה, הצולל יכול לבצע יותר צלילות במהלך פרק זמן נתון.
  • נייטרוקס יכול להוות אמצעי נוסף להפחתת הסיכון של הצולל ללקות במחלת הדקומפרסיה במסגרת צלילה נתונה, זאת במידה והצולל ישמע למגבלות העומק והזמן אשר יחולו אילו היה נושם אוויר באותה צלילה.למרבה הצער יתרונות אלו מלווים בחסרון. בעוד שחמצן נדרש לנו לצורך החיים, עודף חמצן אינו דבר טוב. הרמות הגבוהות של החמצן בנייטרוקס עלולות להוות גורם לסיכונים נוספים בעומקים ספורטיביים, בהם לא קיימים סיכונים אלו כאשר נושמים אוויר. יחד עם זאת, תוך הפעלת נהלים נכונים, סיכונים אלו ניתנים לניהול מוצלח על ידי הצולל. נייטרוקס, כתערובת נשימה, אינו מהווה רעיון חדשני. קיימת התייחסות היסטורית לתערובות נשימה שונות המכילות חמצן-חנקן מאז המאה ה-19 . בשנת 1943 פורסם דיון לגבי נייטרוקס, המציע את השימוש בו על מנת להפחית את ההסתברות למחלת הדקומפרסיה. חיל הים האמריקאי הציג את נהלי וטבלאות הנייטרוקס שלו בשנת .1959 NOAA מנהל האוקיאנוגרפיה והאטמוספירה הלאומי האמריקאי השיק את תוכנית הנייטרוקס שלו בשנת ,1970 ובשנת 1979 נייטרוקס נכלל במהדורה השנייה של מדריך הצלילה של NOAA . זן חדש של ארגוני הדרכת צלילה מתמחים החל להופיע בשנת 1985 , ובפעם הראשונה התאפשרה הדרכת נייטרוקס לצוללים ספורטיביים. במקור, חלק מארגוני ההדרכה הוותיקים התנגדו להצגת קורס צלילה נייטרוקס לאוכלוסיות הצוללים הספורטיביים, יתכן וזאת מאחר והוא לא הובן היטב מחוץ לחיל הים ול-NOAA . בתחילה, ארגונים הדרכת נייטרוקס הוחרמו מאירוע משמעותי בתחום הצלילה בשנת .1991 אך הרגשות השתנו במהרה, מתנגדים הפכו לתומכים, ועד לשנת 1995 נייטרוקס זכה לתמיכה על ידי מרבית ארגוני ההסמכה הספורטיביים.


כפי שצוין קודם לכן, המונח נייטרוקס נפוץ בקרב צוללים כקיצור למונח - enriched nitrox air אוויר מעושר.קיצורים נוספים הינם EAN ו- .EANx כאשר מזהים תערובת נייטרוקס מסוימת, ניתן להוסיף את אחוז החמצן בתערובת בסוף הקיצור. לדוגמה, תערובת הכוללת 32% חמצן יכולה להיות מסומן באופן הבא EAN32 )באופן נפוץ האות x לא מופיעה בסימון המקוצר כאשר מצוין ערך מספרי.( כללי רישום אלו ישמשו אותנו במדריך זה)


בתחילת הדרך, NOAA התמקדו בשתי תערובות נייטרוקס, EAN32 ו- ,EAN36 אשר הפכו לידועות כ- I Nitrox NOAA ו- II Nitrox ,NOAA ובהתאמה. מספר ארגונים נוספים בחרו להטביע את המינוחים שלהם גם כן, במסגרת תכניות הנייטרוקס שלהם, בהזדמנויות שונות צולל יכול להיתקל בנייטרוקס המזוהה בשם אחר כדוגמת Air De-Nitrogenated .מועשר אוויר או SafeAir Oxygen Enriched Air


לאור הצמיחה המתמשכת והפופולריות של צלילת נייטרוקס, ניתן להשיג קורס צלילה נייטרוקס ומיכלי נייטרוקס במועדוני צלילה, אתרי צלילה וסירות צוללים רבות ברחבי העולם.


אתם מוזמנים לעבור בלחיצה על הקישור לפרק 2 בספר חניך קורס צלילה נייטרוקס 

התפרסם 22/01/2014 | על ידי